Digitální ražba KURZ

Digitální ražba KURZ

Polygrafie více než kdy předtím zaznamenává nárůst digitálních technologií. Nejedná se pouze o digitální tisk, ale také digitální zušlechtění a dokončování.

Technologie DIGITÁLNÍ RAŽBY umožňuje vyrábět produkty, které kombinují zušlechtění metalickou ražbou a zároveň výhodu digitálních aplikací – variabilitu dat. Ražba není více závislá na kovové raznici jako u horké ražby nebo na tiskovém štočku jako u studené ražby, ale díky digitálnímu tisku proměnných dat může být každý produkt jedinečný.

Naše škála strojů pokrývá řešení pro 2D (plochou) a 3D (vyvýšenou) ražbu rolových materiálů standardních šíří 340 a 430 mm nebo archových materiálů od formátu SRA3 do B1, inline i offline řešení. V současnosti se jedná celkem o 8 strojů a další 2 ve stádiu vývoje. Všechny jsou vybaveny tiskovými hlavami vysokého rozlišení 600 x 600 dpi.

2D digitální ražba funguje na principu digitálního inkoustového tisku na lepidlo ražební fólie. Tisk následně aktivuje lepidlo a v potištěných místech přenáší metalickou ražbu na substrát Výhody 2D ražby jsou v neomezených možnostech barevného přetisku, pokud je ražba aplikována před tiskem. Při aplikaci po tisku slouží jako dokončující zušlechtění.

Výjímečným offline řešením pro tiskárny s výrobou z role do role je stroj DM-UNILINER 2D, jehož největší výhodou je nezávislost na tiskových technologiích a kumulace zakázek z různých tiskových technologií. Dosahuje produkční rychlosti až 75m/min. Inkoustová tisková hlava s rozlišením 600 dpi je ve snadno přístupné tiskové jednotce v kompaktním modulu s automatickým čištěním. Stroj je vybaven technologií s funkcí úspory ražební fólie, která může být použita až třikrát. Odvíječ s ovládáním pro udržení vysoké přesnosti pracuje v toleranci ± 0,2 mm podélně. Spojovací stůl slouží ke snadnějšímu a rychlejšímu napojování rolí a inpekční stůl s podsvícením zajišťuje jednoduchý přístup k měření a kontrole kvality.

V současnosti je ve vývoji varianta offline stroje s 3D ražbou, který přenáší fólie na UV lakem (lepidlem) potištěný substrát. V závislosti na požadovaném obrazu se liší také výška nánosu laku. V tomto případě ražbu nelze následně přetisknout.

Majitelé HP Indigo jistě upřednostní inline digitální ražbu díky možnosti propojení se strojem DM-JETLINER 2D. Výstupem je tisk a zušlechtění v jednom průchodu strojem.

Flexibilním řešením pro flexotiskové rotační stroje je závěsný modul DM-FLEXLINER 2D. Je možné jej variabilně přesouvat mezi jednotlivými tiskovými věžemi a zakázky v inline procesu personalizovat ražbou. Výsledkem je integrace metalických proměnných dat do konvenčního tisku.

Svetlana Holečková
Business Development, PR & Marketing Manager
LEONHARD KURZ South-East Europe
svetlana.holeckova@czkurz.com
https://www.linkedin.com/in/svetlanaholeckova/

 
 
Digitální ražba KURZ
Digitální ražba KURZ
Digitální ražba KURZ
 
 

© Copyright CFTA - Flexotisková odborná skupina pro Českou a Slovenskou republiku 2022
Vytvořila WEBRYBA.CZ